Rozmiar: 4180 bajtów Pomoc
Informacje o wynikach sprawdzianu
  2005
  2004
  2003
  2002
     
Archiwum arkuszy
  spis arkuszy
     
Co sprawdzamy na sprawdzianie
  Biuletyn OKE

Informacje o serwisie SIEMA dla sprawdzianu w klasie VI

 

 

SIEMA – Serwis Internetowy Egzaminów Masowych. Pierwsza wersja serwisu SIEMA powstała w roku 2001 na potrzeby jesiennych próbnych egzaminów maturalnych ("nowej matury"). Po znacznych modyfikacjach, serwis SIEMA przeszedł próbę ogniową w okresie komunikowania wyników egzaminów w sesji wiosennej roku 2002. Zastosowano go dla sprawdzianu, egzaminu gimnazjalnego oraz egzaminu maturalnego. W latach 2003 i 2004 wprowadzono kolejne modyfikacje.

     

SIEMA dla uczniów

Każdy z uczniów klas VI powinien otrzymać w swojej szkole specjalny kod i hasło, które umożliwią zalogowanie się do serwisu SIEMA. Po zalogowaniu się uczeń będzie mógł obejrzeć (i wydrukować) zestaw stron specjalnie utworzonych dla danego ucznia. Szczególnie polecamy trzy strony:

    • Informacja o wyniku (suma punktów ogółem, sumy punktów w pięciu obszarach: czytanie, pisanie, rozumowanie, korzystanie z informacji i wykorzystywanie wiedzy w praktyce, sumy punktów za poszczególne grupy umiejętności).

    • Zobacz jak oceniono Twój egzamin (teksty zadań sprawdzianu wraz z informacją o punktach, jakie uzyskał uczeń za każdą ocenianą czynność przy rozwiązywaniu tych zadań; uczeń dowiaduje się, czy dana czynność była łatwa dla innych uczniów jego klasy, szkoły bądź całego okręgu OKE).

    • Porównaj się z innymi zdającymi (diagramy ukazujące rozkład wyników uczniów ogółem i wyników w pięciu obszarach: czytanie, pisanie, rozumowanie, korzystanie z informacji i wykorzystywanie wiedzy w praktyce z odniesieniem dla klasy ucznia, jego szkoły i okręgu OKE; na każdym diagramie słupek z wynikiem ucznia wyróżniono kolorem czerwonym; szczególnie polecamy diagram ukazujący miejsce wyniku danego ucznia w całej populacji zdających).

W dniu rozdawania świadectw każdy z uczniów przystępujących do sprawdzianu w klasie VI otrzyma z OKE zaświadczenie o szczegółowych wynikach sprawdzianu. Zaświadczenie to obejmować będzie tylko wynik ogółem oraz wyniki w pięciu obszarach: czytanie, pisanie, rozumowanie, korzystanie z informacji i wykorzystywanie wyników w praktyce.

SIEMA dla dyrektorów szkół

Każdy z dyrektorów szkół podstawowych loguje się do serwisu SIEMA z wykorzystaniem kodu identyfikacyjnego i klucza szyfrującego otrzymanych z OKE. Po zalogowaniu się dyrektor szkoły będzie mógł obejrzeć (i wydrukować) zestaw stron specjalnie utworzonych dla danej szkoły. Szczególnie polecamy pięć stron:

    • Informacja o wynikach (średnia punktów ogółem, średnie punktów w pięciu obszarach: czytanie, pisanie, rozumowanie, korzystanie z informacji i wykorzystywanie wiedzy w praktyce z odniesieniem do całej szkoły i każdego oddziału klasy VI, mediana i modalna dla szkoły).

    • Wydruk wyników uczniów (dla każdego oddziału klasy VI oddzielnie, dla każdego ucznia wynik ogółem oraz wyniki w pięciu obszarach: czytanie, pisanie, rozumowanie, korzystanie z informacji i wykorzystywanie wyników w praktyce).

    • Ocena arkuszy egzaminacyjnych (teksty zadań sprawdzianu z informacją o łatwości każdej ocenianej czynności, zaznaczeniem czy dana czynność była łatwa dla poszczególnych oddziałów klasy VI, dla całej szkoły bądź całego okręgu OKE; dla zadań zamkniętych podawany jest rozkład wyboru poszczególnych dystraktorów).

    • Wyniki w staninach (dla każdego oddziału klasy VI i dla całej szkoły podawana jest liczba uczniów, którzy ze względu na wynik ogółem zajęli jedną z dziewięciu pozycji w skali staninowej).

    • Wynik szkoły na tle wyników innych szkół (diagramy ukazujące rozkład wyników uczniów ogółem i wyników w pięciu obszarach: czytanie, pisanie, rozumowanie, korzystanie z informacji i wykorzystywanie wiedzy w praktyce dla szkoły, gminy i okręgu OKE; na każdym diagramie kreskę ukazującą średni wynik uczniów danej szkoły wyróżniono kolorem czerwonym; szczególnie polecamy diagram ukazujący miejsce wyniku danej szkoły w całej populacji szkół okręgu OKE).


2005 OKE w Krakowie